ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

rok temu

23 kwietnia  - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich

Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Ciekawostki świata książki   https://magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/

W przedszkolu dzieci 5,6 - letnie cały tydzień realizowały temat "Strażnicy książek". W trakcie realizowanych tematów poznały dzieje książki, jak powstaje. Wspólne z nauczycielką dzieci wybrały nowe książki do kącika czytelniczego na sali, opracowały zasady szanowania książek na podstawie wiersza Jana Huszczy "Skarga książki", zorganizowały bibliotekę, w której założono karty i umożliwiono dzieciom wypożyczanie książek do domu. Dzieci poznały również postać Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz ich wiersze. Podczas realizacji tematu "W baśniowej Krainie" - dzieci tworzyły teatrzyki kukiełkowe do wybranych bajek. Treści realizowane przez nauczycielkę podczas zajęć były przekazywane w sposób ciekawy i wspierały aktywność dzieci we wszystkich obszarach rozwoju.