DZIEŃ ZIEMI - ŚWIATOWY DZIEŃ EKOLOGII

rok temu

22 kwietnia - Dzień Ziemi. W tym roku hasło przewodnie brzmi: "Inwestujemy w naszą planetę"

22 kwietnia podczas Dnia Ziemi odbywają się liczne akcje, związane z promocją postawy przyjaznej środowisku. Dzień Ziemi postanowiono wprowadzić po katastrofie ekologicznej w Stanach Zjednoczonych z 1969 roku. Doszło wtedy do uszkodzenia patformy wiertniczej, co skutkowało wylaniem się tysięcy litrów ropy do oceanu. Skutkiem była śmierć wielu zwierząt oraz uszkodzenie ekosystemu na długie lata. Senator Gaylord Nelson w 1970 roku zaproponował by Dzień Ziemi uczcić cyklicznym świętem nauki o planecie. Oficjalnie w kalendarzu świąt Dzień Ziemi pojawił się dopiero w 2009 roku dzięki ONZ. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku i każda edycja ma narzucone hasło przewodnie. Tegoroczne hasło brzmi: "Inwestujemy w naszą planetę".

W przedszkolu, w każdej grupie cały tydzień nauczycielki realizowały temat związany z dbaniem o Ziemię: Ziemię mamy tylko jedną, a więc musimy o nią dbać, m.in. oszczędzamy wodę, prąd, segregregujemy śmieci. Dzieci poznawały znaczenie recyklingu, konieczności dbania o lasy, drzewa i powietrze. Poznawały zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Tworzyły również prace plastyczne. Najstarsze dzieci - 5,6 - letnie w tym dniu posprzątały najbliższy teren wokół przedszkola.