ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

30 listopada 2021 - dzień wróżb w przedszkolu

Wzmiankę o andrzejkach znaleźć można w kronikach Marcina Bielskiego, polskiego poety, żołnierza i pisarza z XVI wieku. Wspominał on o wróżbach, jakie stawiały sobie młode panny pragnące wyjść za mąż. Takie właśnie były dawne andrzejki. Celebrowały je niemal wyłącznie młode dziewczyny, które dzięki wróżbom pragnęły znaleźć odpowiedz na dręczące je pytania.

Młodzi mężczyźni mieli swoje święto 24 listopada, które przypadało w dniu świętej Katarzyny. Po czasie jednak data ta wypłowiała, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.

Na potrzeby andrzejkowej nocy, powstało wiele niezwykłych wróżb. Od niezwykle prostych i naiwnych, aż po skomplikowane rytuały i obrzędy. Niektóre z nich bawią nas do dzisiaj, a o innych zapomnieliśmy.

W Dzień Świętego Andrzeja w naszym przedszkolu również odbył sie dzień wróżb. Każda grupa przygotowała dla siebie inne wróżby. Zabawa była wspaniała!

grupa 1 MISIE

grupa 2 KRASNALE