DLA KAŻDEGO DZIECKA, DZIECIŃSTWO!

19 listopada 2021 roku, dzieci z naszego przedszkola świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

19 Listopada 2021 roku Przedszkole wzięło  udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinni zracać szczególną uwagę na dzieci i  ich prawa.

W 1989 rokuOrganizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były  przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prwach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także Nasze Przedszkole. W tym dniu w  przedszkolu obowiązywał kolor niebieski. Po prezentacji filmu edukacyjnego dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, przygotowanych specjalnie na ten dzień. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa dziecka, ale nie mogło również zabraknąć rozmów na temat obowiązków. Nauczycielki starały się również pokazać dzieciom, w jaki sposób mogą przyczynić się do wczesnego rozpoznania przez same dzieci trudnych, zagrażjących im sytuacji i reagowanie na nie. Podczas wspólnych zabaw dzieci miay okazję do wyrażania swoich myśli, emocji i uczuć. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, które obrazowały ich prawa: grupa Krasnali wykonała pracę "Wymarzony śwaiat", grupa Motylków "Drzewko praw" a najstarsze dzieci prezentowały swoje prawa w formie plastycznej, które stanowią dekorację przedszkolnego korytarza. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków.