#OREWJuszczynWyjątkowaSkarpetka

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa. Wszystkie grupy w przedszkolu przyłączyły się do akcji "Wyjątkowa skarpetka". Dzieci różnymi technikami wykonywały skarpetki, następnie zawiesiliśmy je na sznurkach. Długość sznurka to 28,5 metra!

21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowiono w 2005 rokuz inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 rokupatronat nad odchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa, ponieważ wada genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

W każdej grupie dzieci różnymi technikami wykonywały skarpetki a następnie zawiesiliśmy je na sznurku, Nasz sznur kolorowych skarpetek liczył 28,5 metra! Wspólnie zaśpiewaliśmy również piosenkę Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są".